Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu

 

Eczane Hizmetleri Programı nedir?

   Eczane Hizmetleri Programı, Eczane Hizmetleri bölümü kapsamında açılan bir ön lisans programıdır. Sağlık hizmetleri alanında önemli araçlardan olan eczanelerin ve ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanları tamamen bilimsel bir ortamda eğitmek, gerekli bilgi ve donanıma sahip mesleki becerileri kazanmış olan elemanlar yetiştirmek gayesi ile oluşturulan ve multidisipliner çalışmaları zorunlu kılan Eczane Hizmetleri Programı, toplum insanına kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak için tasarlanmıştır.

Eczane Hizmetleri Programının Amacı

   Eczane hizmetlerinde; doktorlar tarafından düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları hastaya sunan, hazırlanması gerekli ilaçları eczacı gözetiminde hazırlayan, ilaç üretim fabrika ve firmalarında, laboratuvarlarda ve ilaç satış firmalarda görev yapabilecek nitelikli sağlık personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eczane hizmetleri bölümünden mezun olan kişilere Eczane Teknikeri unvanı verilir ve sağlık teknikeri statüsünde görev alır.

 

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

   Kimi bölümlerin devlette çalışma imkanları yüksek iken kimi bölümlerin ise özel sektörde iş bulma imkânı daha yüksektir. Eczane hizmetleri mezunları ise her iki yönde şanslıdır. Devlete bağlı kurumlara KPSS puanları ile atanabilirler. Atanamayanlar ise özel sektörde rahatça iş imkânı bulabilirler.

   Eczane hizmetleri mezunlarının çalışabilecekleri kurumlar; Devlet hastaneleri bünyesindeki eczaneler, Üniversite hastaneleri bünyesindeki eczaneler, Eğitim ve Araştırma hastaneleri, Özel Eczaneler, İlaç üretimi yapan firmalar, İlaç satışı yapan firmalar gibi çok yönlü iş imkanına sahiptirler.

Dikey Geçiş Yapılabilen Fakülte/Bölüm

   Dikey geçiş sınavı ile üniversitelerin; Kimya, Kimya Mühendisliği, Biyokimya, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya bölümlerine geçiş yapılabilmektedir. Ek olarak Eczane Hizmetleri mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile Açık Öğretim fakültelerinin İktisat ve İşletme bölümlerine kayıt yaptırabilirler.