Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu

Gıda Teknolojisi Programının Amacı

Gıda teknolojisi programı; gıda hammaddesi işleyen küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde üretim biriminin kalite kontrol ve üretim departmanlarında yöneticilere yardımcı olacak, ara insan gücü yetiştirmeyi veya kendi işyerini açıp çalıştırabilecek uzman kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Neden Bu Programı Tercih Etmelisiniz?
Gıda Teknoloji Programı; gıda hammaddeleri ve gıdaların bileşimi, gıda işleme, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite kontrolü, gıda güvenliği ve gıda mevzuatı hakkında teorik ve pratik bilgilere sahip olmanızı sağlar. Bu bilgi birikimi ile gıda sanayiinde üretim ve kalite kontrol laboratuvarlarında çalışmayı düşünüyorsanız, bu program sizin isteklerinizi karşılayacak niteliklere sahip demektir.

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

Gıda Teknikeri unvanı ile gıda endüstrisi ile ilgili kamu ve kuruluşlarda, Tarım ve Orman Bakanlığında, İl Sağlık Müdürlüğünde, kontrol laboratuvarlarında, Hıfzıssıhha Enstitüsü, Tariş, belediyelerde, özel sektörde gıda üreten fabrikalarda ve laboratuvarlarında, hazır yemek sektöründe teknik eleman olarak çalışabilir veya kendiniz gıda ile ilgili işletme kurarak çalışabilirsiniz. Özel sektörde çalışanlar yeteneğine, işletmenin ücret politikasına göre asgari ücretten az olmamak üzere değişen miktarlarda ücret alırlar. Kamu sektöründe çalışanlar ise; lise mezunlarına göre bir üst derece ile göreve başlarlar ve asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar.

Neler Öğreneceksiniz?
Kimya, genel mikrobiyoloji, beslenme ilkeleri, gıda mikrobiyolojisi, hububat teknolojisi, et teknolojisi, süt teknolojisi, hijyen ve sanitasyon, gıda ambalajlama, yağ teknolojisi, meyve sebze teknolojisi, fermantasyon teknolojisi, gıda mevzuatı ve gıda katkı maddeleri gibi dersleri öğreneceksiniz.

Puan Türünüz ne Olmalıdır?

TYT

Dikey Geçiş Yapılabilen Fakülte/Bölüm

Dikey Geçiş Sınavıyla; Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Kimya, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Ziraat Fakültelerine geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca Açık Öğretim Fakültesi İşletme ve İktisat Programlarına kayıt yaptırıp, bir yıl intibak programından sonra üçüncü sınıftan devam edebilmektedirler.

 

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz
2 Yıl, Ön Lisans

Öğrenim Yeriniz
Eşme Meslek Yüksekokulu

Eğitim Dilimiz
Türkçe