Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu

Genel Bilgiler

Dünya’da ve Türkiye’de hızla gelişme gösteren lojistik sektörü ülkeler arasındaki sınırların ortadan kalkıp mal ve hizmet ticaretinin her geçen gün artış göstermesiyle birlikte önemli sektörlerden birisi haline gelmiştir. Türkiye’nin coğrafi konumunun da etkisiyle birlikte lojistik üs olma hedefi doğrultusunda sektörde önemli değişimler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Sektörün gelişmesiyle birlikte bu alanda teknik bilgi ve beceriye sahip iş gücüne olan ihtiyaç da ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda Lojistik Programı, Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2012-2013 akademik yılında lojistik öğrencilerine kapılarını açmış ve bölümde her yıl 25 öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir.

Lojistik programı,  lojistik alanında çalışmak isteyen öğrencilere konu ile ilgili teknik gelişmeleri öğretmektedir. Programda yeterli bilgi ve becerilerle donatılmış ve sektöre en hızlı uyum sağlayacak mezunlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Endüstrinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Lojistik Programı, çok geniş bir çalışma sahasına sahip olup, mezun olan öğrenciler sektörde rahatlıkla çalışma imkânına sahip olabilmektedir.

Programın Kabul Şartları ve öğrenim Süresi

Lojistik programına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin  (ÖSYM) yaptığı Yüksek Öğretime Giriş sınavı TYT puan türündeki tercih sıralamasına göre öğrenci alımı yapılmaktadır. Öğrenim süresi 2 yıl ( 4 yarıyıl) olup, 120 AKTS ders ve 30 iş günü staj ile mezun olunmaktadır.

Lojistik Programından Dikey geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Öğrencilerimiz 2 yıllık ön lisans eğitimlerinin ardından isterlerse lisans programlarına geçiş yapabilmektedir. Bu Programlar;

İşletme

Lojistik Yönetimi

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Ulaştırma ve Lojistik

Uluslararası Finans

Uluslararası Lojistik

Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Uluslararası Lojistik Yönetimi

Uluslararası Ticaret

Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Mezuniyet Sonrası Çalışma Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler Firmaların Tedarik bölümlerinde, Lojistik firmalarında, Kargo şirketlerinde, Havaalanında, Gümrüklerde, Limanlarda, Demiryollarında, PTT ve Gümrük Müşavirliklerinde çalışma imkânlarına sahip olmaktadırlar.